Napjainkban az egyik legnagyobb kihívást a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma betegsége jelenti. Sajnos évről évre rohamosan bővül a betegség által érintett borvidékek és hegyközségek listája. Védekezés hiányában a kórokozó néhány év alatt teljes ültetvényeket tehet tönkre, ezt sajnos saját tapasztalat is igazolja.
A betegség elleni védekezés az agrotechnikai módszerek mellett csak egy módon lehetséges: a fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen kell védekezni a lárvakelés időszakában (június vége – július). Ennek egyik legjobb eszköze az eredeti, japán hatóanyagot tartalmazó MOSPILAN 20 SG.

Fitoplazma súlyos tünetei, Bénye
A készítmény kiváló hatással, hosszú hatástartammal bír az amerikai szőlőkabóca ellen. A július eleji időszakban történő kijuttatásnak emellett egyéb, nem elhanyagolható előnyei is vannak. Magasabb dózist (legalább 0,3 kg/ha) alkalmazva a készítmény hatékonyan működik a szőlőmolyok második nemzedékének lárvái, valamint az ekkoriban mozgó filoxéra levéllakó egyedei és a rohamosan terjedő, szintén ekkoriban kirajzó szőlő gyapjas pajzstetű (Pulvinaria vitis) lárvái ellen is.

Szőlő gyapjas pajzstetű (Pulvinaria vitis) lárvái
A szőlőmolyok elleni védekezés lehetőségei új hatóanyaggal, új készítménnyel bővülnek 2025-től: a MIMIC készítmény engedélyokirata kiterjesztésre került szőlő kultúrában is! A MIMIC hatóanyaga a tebufenozid, mely a növekedésszabályzó hatóanyagok, azon belül a vedlési folyamatot zavaró hatóanyagok közé tartozik. Kontakt készítmény, mely gyomorméregként hat. Nagy erőssége, hogy több hetes hatástartammal rendelkezik. Kizárólag a lepkefélék lárvái ellen hat, de tojásölő hatással is bír, valamint csökkenti az imágók termékenységét. Emellett nagy előnye, hogy 21 nap élelmezés-egészségügyi várakozási idő mellett érésben is kijuttatható, dózisa 0,8 l/ha.
A téli száraz időjárás nem volt kedvező a peronoszpóra áttelelésének. Ugyanakkor a márciusi csapadék kellően átáztatta a talaj felső rétegét és ezáltal a lehullott levelekben lévő áttelelő képleteket ahhoz, hogy azokból helyi fertőzés megindulhasson. Ezért fokozott figyelmet kell fordítani a primer fertőzések megelőzésére! Ennek egyik legjobb eszköze a LIETO. A LIETO megelőző és gyógyító hatással is rendelkezik. A LIETO gyógyító hatását a cimoxanil hatóanyag biztosítja. Ennek hektáronként kijuttatható mennyisége a LIETO-ban a legnagyobb a Magyarországon elérhető készítmények közt. A megelőző hatásért a zoxamid hatóanyag felelős. Egyedülálló hatásmódja révén beszívódik a növény viaszrétegébe és a bőrszövet legkülső sejtsorába, ahol raktározódik és 10-14 napon keresztül pajzsot képez a behatolni akaró kórokozók ellen. Emellett érdemes tudni, hogy olaszországi eredmények szerint jó mellékhatással bír a virágzáskori botritisz ellen is. Kijuttatását ezért is javasoljuk a virágzás – bogyókötődés időszakában.
Természetesen nem feledkezhetünk meg a szőlő lisztharmatról sem, ami sajnos az egyik legstabilabb és legneuralgikusabb pont a szőlő növényvédelmében. Lisztharmatban nincs kihagyó év, az adott évjárat időjárása legfeljebb a fertőzés kezdetének időpontját és a felszaporodás sebességét befolyásolja. Lisztharmat elleni megelőző védekezésre az egyedi hatásmódú, gázosodó és hidegben is hatékony CYFLAMID-ot, illetve a tebukonazol hatóanyagú TOLEDO-t javasoljuk.
Gáspár Gergely
területi képviselő