Hazánk egyik legnagyobb – ha nem a legnagyobb – felületén termesztett kultúrája az őszi búza. Annak ellenére, hogy a legrégebben termesztett növényünk és megtanultunk jól bánni vele, évről évre számos növényvédelmi kihívást tartogat számunkra. Igazán jövedelmezővé csak intenzív agrotechnika és növényvédelem alkalmazása mellett válik a gazdálkodó számára. A tavaszi munkacsúcs egyik fő oka a kalászossal való „elfoglaltság” – fejtrágyázás, gyomirtás, gombák, rovarok elleni sokszor egyidejű védelem szükségessége.
A kórokozók és kártevők elleni védelem, figyelembe véve a termesztett fajtát (hibridet), az évjárati hatásokat, a gazdálkodás intenzitásának fokát, adott esetben elmaradhat. Ezzel ellentétben nem kihagyható technológiai elem a terület gyomirtása.
Kétségtelen tény, hogy az utóbbi évtizedekben az őszi búza gyomösszetétele jelentős mértékben átalakult. Ugyanakkor még ma is dominálnak azok a fajok, amelyek a búza életmódjához alkalmazkodva már ősszel csíráznak és szinte a búzáéval azonos az élettörténetük. Ezen növények ellen (pl. pipacs, veronika-félék, galaj) érdemes már ősszel védekezést betervezni a technológiába, hiszen a búza esetében is igaz az a tény, hogy a gyomoknak a növény különböző életfolyamatai során más-más a terméselvonó hatásuk. Magyarán a fejlődés minél korábbi szakaszában kell a kultúrnövénynek gyomokkal versengeni a létért, annál nagyobb az elszenvedett kára a termelőnek. Visszagondolva azonban az elmúlt év őszére, elmondható, hogy kevés terület volt alkalmas az őszi gyomirtások elvégzésére. A hosszú meleg száraz ősz ugyan kedvezett a búzavetésének, ugyanakkor a kelést nem segítette csapadék. Hasonlóan a búzához az őszi gyomnövények sem keltek a megszokott időben, ezáltal a gyomirtás is indokolatlan volt. A tavaszi gyomirtás időszakára azonban ezek az őszi gyomok jelentősen megerősödnek, legtöbb gyomirtó hatóanyag engedélyezett dózisával csak gyéríthetők, vagy minimális hatás érhető el.
Erre a problémára a Sumi Agro már évek óta kínál hathatós segítséget a MODERATOR termékkel. Az elmúlt évek egyoldalú szerhasználatának – elsősorban szulfonil karbamidok – köszönhetően felszaporodtak azok a gyomok, amelyekre ez a hatóanyag csoport kevésbé hatásos. Másrészt az egyoldalú szerhasználat következtében egyre több helyen lehet találkozni a vélt, vagy valós rezisztencia problémájával. A MODERATOR–ban 3 különböző hatóanyagcsoportba tartozó, 4 hatóanyag található meg. Ennek köszönhetően a kalászosokra jellemző és problémát okozó magról kelő és évelő kétszikű gyomok eredményesen leküzdhetők. A különböző csoportba tartozó hatóanyagok (piraflufen-etil – protoxgátló, metszulfuron-metil, tifenszulfuron-metil – ALS gátló, fluroxipir – hormonhatású) a gyomok különböző életfolyamataiba avatkoznak be, ezért a rezisztencia kialakulása az együttes használat okán minimális, valamint a már kialakult rezisztens populációk felszámolására is alkalmas. A hatás valamennyi gyomra közvetlen, nem áttételes, ezért a pusztulás rendkívül gyors.

MODERATOR hatása veronikán és tyúkhúron
Mivel a MODERATOR felhasználása engedélyokirat alapján akár az 1 nóduszos kalászosban is lehetséges, ezért nem csak az áttelelt gyomok hathatós ellenszere, hanem a tavasszal kelő fajok is spektrumába tartoznak. Az évelők vonatkozásában az aszat (Cirsium arvense) tőlevélrózsás-, míg az apró szulák (Convolvulus arvensis) 15-20 cm-es hajtáshossz állapotban legérzékenyebb a hatóanyagokra. Mivel évelő gyomokról van szó, 1 kezeléssel a területet nem tudjuk mentesíteni a területet, de az az évi újrahajtásuk minimalizálható.
Az utóbbi években egyre nagyobb problémát jelentő kultúrgyom, a napraforgó árvakelés – amely tapasztalataink alapján szinte kivétel nélkül modifikált – genetikai háttértől függetlenül, gond nélkül kontrollálható. Szintén egyre több területen tapasztalható a repce árvakelés –amely szintén sok esetben vegyszer toleráns típusból kerül ki – sem okoz gondot a készítménynek.

MODERATOR hatása pipacson
Mindezen tulajdonságokat és tudást alátámasztják az elmúlt évek engedélyezési vizsgálatai, valamint az elmúlt évek felhasználói visszajelzései egyaránt. A készítmény használata során midenképpen tartsuk szem előtt, hogy gombaölőszerrel, lombtrágyával, illetve rovarölőszerrel tankkombinációban kijuttatva a MODERATOR–ban lévő protox gátló hatóanyag (piraflufen-etil), mint kontakt perzselő típusú szer az egyéb készítmények adalékanyagainak segítségével a kalászosba is bejuthat. Ilyen esetben apró, de gyorsan múló tűszúráshoz hasonlatos pettyezéses perzselési tüneteket tapasztalhatunk a kultúrnövényen. Ezek a tünetek azonban a termésre semmiféle negatív hatással nincsenek. Amikor gyomirtásról döntünk, az legyen gyomirtás és ne egyéb kezelés. Amennyiben mégis kénytelenek vagyunk kombinációkat kijuttatni, akkor válasszunk oldószer mentes készítményeket.

Mindent egybe vetve bátran ajánljuk valamennyi gazdálkodónak a MODERATOR-t, aki nem végezte el kalászos területén az őszi gyomirtást, és olyan készítményt keres, ami a területén található összetett gyomproblémára rugalmas időintervallumban nyújt komplett megoldást.