A szeszélyes április hatásai a növényeink fejlődésére

Olvasási idő: 2 perc

Bár áprilisban a nappali hőmérséklet már enyhébb lehet, talajmenti fagyok még mindig előfordulhatnak. Ez kárt tehet a friss hajtásokban, virágokban, így érdemes figyelni az időjárás-előrejelzést és szükség esetén fagyvédelmet alkalmazni, például takarással.

Megfigyelhető, hogy áprilisban egyenlőtlen a természetes csapadékellátottság, ami a növények számára fontos stressztényezőként hathat.

Készítsük elő a talajt a tavaszi ültetéshez. Amennyiben még nem tette, most érdemes a komposztot és más tápanyagokat is beforgatni.

A tavaszi szél is károkat okozhat, főként a frissen ültetett növényeknél. Túl erős szél esetén, érdemes támrendszert alkalmazni, vagy védett helyre ültetni a törékeny növényeket.

A melegedő időjárás elősegíti a kártevők, például a levéltetvek és egyéb kártevő rovarok szaporodását, ami károsíthatja a növényeket. Kiváló megoldás ellenük a MOSPILAN 20 SG, amely gazdaboltokban, 4 g-os kiszerelésben kapható szabadforgalmú termék.

Alma levélpirosító levéltetű kártétele

A csapadékos, hűvös tavaszi időjárás kedvezhet a gombás fertőzéseknek is, különösen a gyümölcsfák virágzása idejében, ilyen betegség a monília.

Monília fertőzés almán

Moníliás vessző kajszibarackfán

Ebben a hónapban lehet ültetni és vetni a burgonyát, sárgarépát, petrezselymet, zöldborsót, valamint a hidegtűrő növények közül, a káposztát vagy a brokkolit.

kertjeink növénykondicionáló terméke a SERGOMIL L60. A készítmény   rézkomplexképző anyagot tartalmaz, így hatékonyan alkalmazható különböző baktériumos fertőzések ellen. A réz egy széles spektrumú gombaölő és baktériumölő hatóanyag, amely a növények védelmét szolgálja, különösen a levél- és gyümölcsbetegségekkel szemben. A felhasználás során, a használati utasításban előírt mennyiséget kell alkalmazni, melynek permetezve 1,5 – 3 liter/ha, beöntözve 2 – 3 liter/ha a dózisa.

A permetezést a növények leveleire és a fertőzött részekre kell végezni. Általában kora reggel vagy este célszerű elvégezni a kezelést, elkerülve a közvetlen napsütést, amely csökkentheti a hatékonyságot és növelheti a fitotoxicitás (növénykárosodás) kockázatát.

lisztharmat komoly problémát jelenthet az alma és a szőlő kultúráink számára. A leveleket alaposan vizsgáljuk meg, és szükség esetén védekezzünk a CYFLAMID nevű készítménnyel.

CYFLAMID lokálszisztemikus készítmény, ami azt jelenti, hogy a hatóanyag, a ciflufenamid, nemcsak a növények felületén fejti ki hatását, hanem képes behatolni a növény szöveteibe is, így biztosítva a hosszabb távú védelmet a gombás fertőzésekkel szemben.

A kiskerti felhasználásban a gazdaboltokban már 5 ml-es, ampullás kiszerelésben is kapható.

Sipos József

területi képviselő

Csongrád-Csanád vármegye